Adalet Bakanlığı
RESMİ KURUMLAR
HAVA DURUMU

EĞİTİM BİRİMİ

EĞİTİM-ÖĞRETİM FALİYETLERİ

           Van Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Bakanlığımızın olurları 08/11/2016 tarihinde Van Merkeze 25.km uzaklıkta bulunan Van Ceza İnfaz Kurumları kampüsünde 500 hükümlü kapasite ile hizmete açılmıştır.

            Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Eğitim Biriminde 1 Öğretmen, 2 İnfaz ve Koruma Memuru ve Kurum Kütüphanesinde 1 İnfaz ve Koruma Memuru ile hizmet vermektedir.

Hükümlülerin Cezalarının infazı sürecinde temel amaç; eğitim öğretim çalışmaları ve sosyal kültürel faaliyetler içerisinde yer almalarını sağlayarak doğru davranış, tutum ve alışkanlıkları benimseyerek, yeniden suç işlemelerini önleyecek ahlâkî değerler kazanmalarını sağlamak, kurum hayatını normal hayata yakınlaştırarak, bu kişilerin salıverilmelerinden sonra topluma uyumlarını kolaylaştırmak ve dış olaylara, tahriklere karşı sabırlı, dayanıklı ve soğukkanlı hâle getirmektir.

            Cezaların infazı sürecinde, Açık Ceza İnfaz Kurumu süreci toplumla tekrar iletişim kurulduğu son noktadır. Bu noktada Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda yürütülen eğitim öğretim çalışmaları ve sosyal kültürel faaliyetler büyük önem arz etmektedir. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü'nün genelge ve emirleri doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokole göre, ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin Atatürk İlke ve İnkılâpları doğrultusunda çağdaş infaz anlayışına uygun olarak Açık Ceza İnfaz kurumumuzda bulunan hükümlülerin eğitim durumlarını yükseltilmek, mesleki donanım ve beceri kazandırmak, disiplinli çalışabilme, takım çalışması yapabilme, dayanışma, bilgiye ulaşma ve bilgiyi kullanabilme becerileri kazandırmak amacıyla çeşitli eğitim programları ile sosyal kültürel faaliyetler uygulanmaktadır. Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda Tuşba İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliğinde temel eğitim ve mesleki eğitime yönelik kurslar düzenlenmekte, kurslarda başarı gösteren hükümlülere  'Kurs Bitirme Belgesi'  verilmektedir. Ayrıca mesleki eğitime becerilerinin geliştirilmesine yönelik İş-Kur İl Müdürlüğü, KOSGEB, VATSO, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile işbirliği yapılarak çeşitli eğitim programları, seminerler düzenlenmektedir. Kurumumuzda yürütülmekte olan Eğitim öğretim çalışmaları ve sosyal kültürel faaliyetler şunlardır:

Temel Eğitim Kursları

Okuma-Yazma 1.Kademe Kursları
Okuma-Yazma 2.Kademe Kursları
Sosyal ve Kültürel Kurslar
Açık İlköğretim Okulu Destek Kursları
Açık Öğretim Lisesi Destek Kursları
ÖSS Hazırlık Kursları
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri

Orta ve Yüksek Öğretim Faaliyetleri

Açık İlköğretim Okulu
Açık Öğretim Lisesi
Öğrenci Seçme Sınavı
Açık Öğretim Fakültesi

Kurs Faaliyetleri

Bilgisayar Kullanım Kursu
Elektrik Kursu
Resim Kursu
Saç Sakal Kesim Teknikleri Kursu
Yabancı Dil Kursu (İngilizce)

Mesleki Eğitim Kursları

Aşçı Çırağı Yetiştirme Kursu
Berberlik Kursu
Girişimcilik Kursu
Hijyen Eğitimi Kursu
Servis Komisi Yetişme Kursu
Erkek Saç Bakım Hizmetleri Kursu
Fırın ve Unlu Mamuller Kursu

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

           Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda bulunan hükümlülere yönelik bakanlığımızın ilgili mevzuatları çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İl Müftülüğü, Tuşba ilçe Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İş-Kur İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak 40 farklı alanda konferans, sinema, seminer, konser, Bilgi yarışması düzenlenmiş olup kurumda bulunan bütün hükümlülerin katılımını sağlanmaya çalışılmıştır. Yağlı Boya Resim Kursunu tamamlayan kursiyerlerimizin yaptığı tablo çalışmaları kurumumuzda düzenlenen sosyal etkinlik ve açılış törenlerinde sergilenmektedir.

Tiyatro Gösterimi
Konferans
Açılış ve Kurum Tanıtım Programları
Hükümlülere Yönelik Konferans ve Seminerler
Belge ve Sertifika Törenleri
Sinema Gösterimi
Bilgi Yarışması
Münazara

Spor Faaliyetleri

Futbol
Voleybol
Masa Tenisi

Personel Eğitim Faaliyetleri

Yangın Takbikatı
İlk Yardım Semineri

Devam Eden Çalışmalarımız

           Kurumumuz ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi arasında Kurum Personeli ve Hükümlülerin Maddi, Manevi, Sosyal ve Mesleki beceri kazanabilmeleri için imza aşamasında olan İş birliği protokolü hazırlanmıştır. İş-Kur İl Müdürlüğü ile mesleki kurslar düzenlemeye yönelik iş birliği çalışmaları hazırlanmaktadır. Yapımı tamamlanan Fırın ve unlu Mamuller Atölyesi ile Tekstil Atölyesinde toplam 60 hükümlü İş-Kur İl Müdürlüğü ve Tuşba Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde açılan kurslarda mesleki eğitim almaktadırlar. Tekstil Atölyesinde makine, dikiş, depolama, pazarlama, paketleme işlerinde 40 hükümlü mesleki eğitim alabilmektedir. Karton bardak üretim atölyesinde çalışmakta olan 6 hükümlüye iş ve sektör deneyimi ile mesleki beceri kazandırılmaktadır. Bu itibarla; Hükümlülerin ruh ve beden sağlıklarını koruyarak, maddî ve manevî kalkınmaları için eğitim ve öğretim faaliyetlerinin gerekliliği ve yararının bilincinde olarak, kurumsal amaçlarımızı bu yönde belirleyerek, hükümlülerin doğru davranış, tutum ve alışkanlıkları benimseyerek, yeniden suç işlemelerini önleyecek mesleki ve ahlâkî değerler kazanmalarını sağlamak, kurum hayatını normal hayata yakınlaştırarak, bu kişilerin salıverilmelerinden sonra topluma uyumlarını kolaylaştırmak ve dış olaylara, tahriklere karşı sabırlı, dayanıklı ve soğukkanlı hâle getirmek amacı ile Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda yürütülmekte olan eğitim öğretim faaliyetleri, sosyal kültürel faaliyetler Bakanlığımızın ilgili mevzuat hükümleri gereğince titizlikle yerine getirilmektedir. Daha nitelikli, daha kapsamlı eğitim programları ve sosyal kültürel faaliyetler düzenlenebilmesi için çeşitli çalışmalar ve ilimizdeki farklı kurumlarla ortak olarak mesleki eğitime yönelik proje hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır./ Zekeriya ÇALIŞKAN / Mikail CALAN →WebPortal←