RESMİ KURUMLAR
HAVA DURUMU

  
                                                 KURUMUMUZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

VAN AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUMUZUN


1-Genel Durum

         Van Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü toplam 365.144 metrekarelik geniş bir alana sahiptir. Yapısal peyzaj olarak 20.000 metrekarelik kilitli parke yol ve tretuvar kaplaması, 66.163 metrekarelik beton sahası vardır.

2- Van Cezaevi Kampüsünde;

  Kampüs Bünyesinde; Van Açık Ceza İnfaz Kurumu, T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yer almatadır.


        Kampüs içerisinde; Jandarma Tabur Komutanlığı, Kampüs Semt Polikliğini, Genel Ziyaretçe bekleme Salonu ve Mescit bulunmaktadır.

3- Van Açık Ceza İnfaz Kurumu


     Toplam Alan: 26.800 metrekaredir. Oturum alanı,İdare Binası, Çamaşırhane, Psiko-Sosyal ve Eğitim Birimi, Mutfak, Isınma Merkezi bulunmaktadır.

Kapasite: 400 Hükümlü Kapasitesi

İş Yurtları bünyesinde açılan Fırın ve Unlu Mamuller Atölyesi, Tekstil ve Konfeksiyon Atölyesi, Karton Bardak Atölyesi kurulmuş buralarda hükümlülere Mesleki eğitim verilmektedir. Ayrıca Van Açık Ceza infaz Kurumu Bünyesinde Kampüs içindeki Ceza İnfaz Kurumlarının ihtiyacını karşılamak için;

Kurum Mutfağı

Mutfakta 1 Gıda Mühendisi(İKM) 6 adet aşçı, 43 hükümlü ile yaklaşık 3000 kişiye (T Tipi CİK, F Tipi CİK, Yüksek Güvenlilkli CİK ve Van Açık Cik) yemek çıkaralmaktadır.

Isınma ve Sıcak Su

T Tipi CİK,Yüksek Güvenlilkli CİK,Van Açık Cik binaları ve Semp Polikliniği merkezi doğalgaz sistemi ile ısıtılmakta olup, kazan dairesinde 1 Makine Mühendesi(İKM) 1 Endüstri Mühendisi(İKM) ve 4 adet kaloriferci çalışmaktadır.

4- Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

     Toplam Alan: 24.000 metrekare


Kapasite: 1000 Hükümlü Kapasitesine sahiptir.
Koğuş Kapasitesi: 57 adet 20 kişilik, 8 adet 18 kişilik, 8 adet 12 kişilik, 2 adet 12 kişilik geçici koğuş, 2 adet 5 kişilik revir, 1 adet 12 kişilik engelli koğuşu bulunmaktadır

5- Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu


    Toplam Alan: 42.418 metrekare
Kapasite: 368 Hükümlü Kapasitesine sahiptir.


Koğuş Kapasitesi: 103 adet 3 kişilik, 59 adet 1 kişilik, 2 adet korunuklı yumuşak oda, 1 adet 4 kişilik revir, 1 adet 5 kişilik müşade odası bulunmaktadır.

6- Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu


     Toplam Alan: 32.800 metrekare
Kapasite: 496 Hükümlü Kapasitesine sahiptir.
Koğuş Kapasitesi: 126 adet 3 kişilik, 106 adet 1 kişilik, 1 adet 1 kişilik engelli koğuşu, 2 adet 10 kişilik geçici koğuş, 2 adet 10 kişilik revir, 5 adet müşehade 1 kişilik, 2 korunaklı yumuşak oda bulunmaktadır.ULU ÖNDER Mustafa Kemal ATATÜRK' ün : -“ EFENDILER CEZAEVLERI SORUNU ÇOK ÖNEMLIDIR. KISISEL ÖZGÜRLÜGÜ KISITLANAN VATAN EVLADININ CEZA SÜRESI SONUNDA TOPLUMA YARARLI OLACAK BIR VATAN EVLADI OLARAK YETISTIRILMESI GEREKLIDIR”... Mesajinin bilincinde hürriyeti baglayici cezanin infazindaki temel amaçlarin en önemlisi olan hükümlünün rehabilitasyon çalışmaları sonucu topluma yeniden kazandirmaya çalismaktadir.